Testowanie aplikacji pozwala ocenić jej jakość i zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii podczas użytkowania.
Niewłaściwe funkcjonowanie aplikacji może przynieść użytkownikowi nie tylko stres i nerwy, ale także powodować wiele problemów dla producenta, takich jak dodatkowe koszty czy utratę reputacji. Aby uniknąć takich sytuacji, coraz więcej wydawców oprogramowania decyduje się na wprowadzenie procesu testowania podczas jego tworzenia. W niektórych przypadkach przeprowadzanie testów jest obowiązkowe, np. gdy wymagają tego umowa lub przepisy, zwłaszcza jeśli od poprawnego działania programu zależy ludzkie życie.
Dla każdego użytkownika ważne jest, by aplikacja, z której korzysta, działała bezproblemowo, szybko i intuicyjnie, a służy temu właśnie testowanie. Aplikacje wypuszczane na rynek bez testów mogą powodować wiele negatywnych skutków, takich jak:
- niezadowolenie użytkowników,
- utrata klientów,
- wpływ na opinie o firmie,
- konsekwencje finansowe,
- konieczność wstrzymania projektu,
- wysokie koszty poprawek.
Kiedy należy rozpocząć testowanie aplikacji?
Testowanie oprogramowania jest integralną częścią stałego procesu zapewniania jakości i może być traktowane jako jedno z wielu działań w kompleksowym cyklu mającym na celu dostarczanie wysokiej jakości oprogramowania, dlatego korzystne jest przeprowadzanie testów na różnych poziomach. Testowanie aplikacji można i najlepiej jest rozpocząć już nawet w momencie, gdy ani jedna linijka kodu nie została jeszcze zaimplementowana. Takie testy pomagają znaleźć sprzeczności w logice oprogramowania.
Kto zajmuje się testowaniem oprogramowania?
Testowaniem zajmuje się tester oprogramowania. To osoba, która skrupulatnie przemierza ścieżkę, którą będą podążać przyszli użytkownicy aplikacji. Rola testera obejmuje zgłaszanie napotkanych problemów w zależności od ich istotności i pilności lub wpływu na działanie aplikacji. Tester z reguły nie zajmuje się rozwiązywaniem tych problemów.
Proces testowania powinien uwzględniać nie tylko to, czy oprogramowanie działa zgodnie z przedstawioną specyfikacją, ale także odpowiedzieć na pytanie, czy system spełnia wymagania użytkownika. Każdy z nas prawdopodobnie spotkał się z bezbłędną, ale całkowicie nieprzyjazną dla użytkownika aplikacją lub stroną internetową. Podczas testowania takie niefunkcjonalności powinny być zgłaszane jako błędy dla programistów w celu zwiększenia wydajności aplikacji.
Testerzy najczęściej pracują w oparciu o stworzone scenariusze testowe, które umożliwiają im ocenę zachowania się programów podczas określonych akcji. Im więcej scenariuszy testowych uwzględnionych w testowaniu oprogramowania, tym większa pewność, że program spełni swoje cele biznesowe przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności dostosowanej do poziomu umiejętności użytkownika.
Ile kosztuje testowanie aplikacji?
Niefunkcjonalne oprogramowanie aplikacji może wyrządzić firmie więcej szkód niż pożytku, dlatego wybierając podwykonawcę, nie powinno kierować się najniższą ceną, a jak najwyższym stosunkiem jakości do ceny. Stawki za testowanie oprogramowania zależą od rozmiaru, języka programowania, specyfikacji, złożoności produktu i wymagań testowych.
W Skrivanku testowanie oprogramowania może być częścią bardziej złożonych projektów lub samodzielną usługą. Przeprowadzamy testy funkcjonalne zarówno serwisów internetowych, jak i nowo tworzonych wersji językowych oprogramowania, niezależnie od używanego języka programowania. Skontaktuj się z nami, aby omówić wymagania dotyczące testowania oprogramowania lub witryny, zakres testów i otrzymać bezpłatną wycenę. Nasi testerzy oprogramowania służą pomocą.