Opis stanowiska pracy to dokument, jaki ma niezwykle wiele istotnych danych zarówno z punktu widzenia instytucji jak również pracownika. Pracodawca zobowiązany jest do zaznajomienia pracownika z określonym dokumentem, gdyż znajduje się w nim m.in. obszar prowadzonych obowiązków na określonym stanowisku. Jak odpowiednio zrobić taki opis? Jakie aspekty należy w nim zawrzeć? Czemu jest tak istotny dla spółki?

Czym jest opis stanowiska pracy, jaką spełnia funkcję, czemu jest istotny podczas rekrutacji zatrudnionych?

W każdej spółce, jaka zatrudnia pracowników czy współdziała z pozostałymi, realizowanie przydzielonych działań zależy od tego jak praca jest przygotowana, lub system podziału obowiązków jest zrozumiały oraz prosty. Opis stanowiska pracy, to dokument, jaki jest dobry od czasu rekrutacji po realizację prostych działań. Ciężko jest tworzyć rekrutację nie znając elementów dotyczących miejsca. Więc podczas rozpoczynania kolejnej rekrutacji należałoby do niego sięgnąć natomiast jeśli nie ma takiego opisu, należałoby go zrobić, choćby w postaci bezpośredniego wzoru.

Po co tworzy się opis stanowiska pracy?

Dzięki przygotowaniu takiego materiału, każdy pracownik zatrudniony w spółce będzie mógł się z nim zaznajomić w celu uzmysłowienia sobie, jaki jest jego obszar obowiązków. Dzięki temu kadra zarządzająca oszczędza czas na tłumaczenie, na czym oczywiście ma polegać jego praca. Niewątpliwie nie znaczy to, iż szefowie winni w ogóle zrezygnować z rozmowy z nowym pracownikiem. Także dokument ów jest dobry przy wykonywaniu rekrutacji, gdyż wydając ogłoszenie o pracę, wielokrotnie wypunktowujemy obszar obowiązków na określonym miejscu pracy i podajemy oczekiwania wobec nowego pracownika.

Tworzenie opisu stanowiska pracy

Nie jest jeden pewny rodzaj opisu miejsca, spółki mogą zrobić przeróżne typy mające inne dane. Niezależnie od tego, jakie elementy mieć będzie ów dokument, istotne jest, aby określić wszelkie wymagania opisu oraz wystandaryzować je zarówno pod względem zawartości merytorycznej, jak również estetyki oraz formy.

Opis taki winien mieć pełną nazwę miejsca. Opis musi także mieć cel, w którym dane miejsce powstało oraz czemu służy w organizacji. Dzięki opisowi miejsca pracy można efektywnie znaleźć się w strukturze organizacyjnej, łatwiej określić kierowników oraz podwładnych. Opis stanowiska pracy charakteryzuje także miejsca, czas pracy oraz narzędzia, jakie będą stosowane poprzez pracownika. Nie bez znaczenia jest także to, iż opis stanowiska pracy charakteryzuje obszar odpowiedzialności pracownika przed pracodawcami, natomiast również przedstawia prace, jakie pracownik może robić.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj