Jak taniej i szybciej wybudować halę stalową? Żeby zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także czas, warto zdecydować się na współpracę z generalnym wykonawcą zamiast z kilkoma różnymi przedsiębiorstwami. Generalny wykonawca będzie wówczas odpowiedzialny za koordynację wszystkich prac budowlanych aż do momentu oddania obiektu do użytku. Jak to dokładnie działa?
Produkcja hal stalowych to skomplikowany proces. Może być realizowany przy współpracy z różnymi podwykonawcami. Wtedy np. jeden z nich odpowiada wyłącznie za prace ziemne, drugi za montaż konstrukcji i obudowy, a trzeci za wykończenie. Może również zostać powierzony jednej firmie, która świadczy usługi generalnego wykonawstwa.
To ostatnie rozwiązanie jest wybierane coraz częściej. Dlaczego? Ponieważ dzięki generalnemu wykonawcy inwestor nie musi się przejmować koordynacją kolejnych etapów, pilnować terminów ani radzić sobie z ewentualnymi opóźnieniami. To znaczne ułatwienie, które wpływa nie tylko na oszczędność czasu, lecz także na kwestie finansowe.
Co powierza się generalnemu wykonawcy budowlanemu?
Koncepcja i formalności
Tak naprawdę wszystkie działania związane z obsługą zleconej inwestycji budowlanej. Początek to zawsze koncepcja. Generalny wykonawca powinien przeprowadzić analizę zapotrzebowania – uzyskać od klienta jak najwięcej informacji dotyczących priorytetów, podstawowych parametrów technicznych itp., żeby na tej podstawie zaproponować wstępny plan i kosztorys.
Inwestorowi na tym etapie przedstawia się najkorzystniejsze rozwiązania techniczne. Wtedy, gdy podejmie ostateczne decyzje, uzyskuje się niezbędne dokumenty pozwalające na rozpoczęcie prac.
Stworzenie projektu budowlanego
Równolegle generalny wykonawca przygotowuje profesjonalny projekt budowlany. To dość trudny moment, ponieważ projekt musi nie tylko uwzględniać indywidualne zapotrzebowania inwestora, lecz także odpowiadać realiom rynkowym. W projekcie zawiera się zarówno układ pomieszczeń, jak i przebieg instalacji, typ konstrukcji oraz wygląd przestrzeni dookoła obiektu.
Stworzenie projektu to tak naprawdę dopiero początek. Rzeczywista produkcja hal magazynowych, handlowych czy logistycznych zaczyna się wtedy, gdy startują prace budowlane.
Prace budowlane
Prace budowlane dzieli się na prace ziemne i fundamentowe oraz budowlano-montażowe. Prace ziemne obejmują m.in. przygotowanie gruntu, wykopy, czynności geodezyjne, dopasowanie oraz wykonanie fundamentów. Żeby cała konstrukcja była stabilna, należy dobrze ocenić uwarunkowania geologiczne na danej działce i dostosować do nich planowane rozwiązania.
Prace budowlano-montażowe to montaż konstrukcji stalowej, obudowy ścian, dachu, okien, doków przeładunkowych, poprowadzenie instalacji, a czasem również wykończenie wnętrza obiektu. Dokładny zakres działań zależy od ustaleń pomiędzy inwestorem i generalnym wykonawcą. Np. firma Commercecon (https://commercecon.pl/oferta/), dla której produkcja hal stalowych to codzienność, zajmuje się kompleksową realizacją budynków, a nawet świadczy usługi serwisu gwarancyjnego i wsparcia technicznego wtedy, gdy obiekt jest już wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem.
Oficjalne odbiory budynku
Zazwyczaj ostatni etap współpracy z generalnym wykonawcą to uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Wykonawca zawiadamia odpowiednie organy nadzoru budowlanego, uczestniczy w oficjalnych odbiorach i załatwia niezbędne formalności. Gdy produkcja hal logistycznych, magazynowych albo handlowych jest oficjalnie zakończona, inwestorowi przekazuje się gotowy obiekt.