Branża medyczna nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie miała dostępu do elektroniki. Rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty ultrasonograficzne, sprzęt laboratoryjny, rozruszniki serca, a nawet nowoczesne łóżka szpitalne nie działałyby bez komponentów elektronicznych. Coraz częściej wytwarzają je nie firmy OEM z branży medycznej, a dostawcy usług EMS. Jak wybrać dostawcę, który będzie w stanie zagwarantować najwyższą jakość podzespołów?

Dlaczego producenci OEM (Original Equipment Manufacturer) działający w branży medycznej szukają dostawców usług EMS? Ponieważ wymagania w stosunku do elementów elektronicznych wykorzystywanych w urządzeniach medycznych są bardzo wysokie. Żeby móc je spełnić, trzeba byłoby zainwestować w nowoczesny park maszynowy i zatrudnić szereg pracowników. A to zazwyczaj jest nieopłacalne.

Jednak wybór odpowiedniego dostawcy EMS może się okazać prawdziwym wyzwaniem. Czym powinien się cechować producent elektroniki dla branży medycznej?

Postaw na doświadczonego producenta elektroniki

Przede wszystkim musi mieć doświadczenie. Istotne będą zarówno suma wszystkich projektów zrealizowanych do tej pory, jak i suma projektów wyłącznie dla branży medycznej. Jeśli producent działał już dla tej branży, zyskuje się pewność, że rozumie specyfikę produktów i jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość.

Poza tym doświadczenie przekłada się na umiejętność przewidywania ewentualnych problemów i unikania opóźnień.

Sprawdź, czy ma odpowiednie zaplecze technologiczne

Jednak nawet największe doświadczenie to za mało. Produkcja elektroniki dla branży medycznej wymaga odpowiedniego zaplecza technologicznego i inżynieryjnego. Żeby wyprodukować miniaturowe płytki PCB trzeba dysponować zaawansowaną linią produkcyjną umożliwiającą przeprowadzenie skomplikowanych procesów.

Zanim podpisze się umowę z dostawcą, warto zweryfikować, czy ma park maszynowy, w którym da się wytworzyć takie płytki, jakich się potrzebuje. A jednocześnie, czy jego oferta jest na tyle szeroka, żeby spełnić wszystkie oczekiwania.

Zweryfikuj posiadane certyfikaty

W przypadku branży medycznej istotne są także certyfikaty. Najważniejszy standard to ISO 13485, czyli system zarządzania jakością zgodny z ISO 9001, ale doprecyzowujący jego zapisy. Ze względu na duże wymagania, które należy spełnić, bardzo trudno uzyskać ten certyfikat. Jednym z producentów elektroniki, który się o niego ubiega, jest firma Printor (https://printor.pl/kontraktowa-produkcja-elektroniki-dla-branzy-medycznej/) mająca na swoim koncie liczne współprace z przedsiębiorstwami z sektora produkcji urządzeń medycznych.

Komunikacja i obsługa klienta

Ostatnią z kwestii, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy usług EMS jest podejście do klienta. Jeśli firma bardzo długo odpowiada na zapytania albo w ogóle tego nie robi i nie dba o tworzenie partnerskich relacji, lepiej szukać dalej. W przypadku produkcji podzespołów elektronicznych sprawna komunikacja ma kluczowe znaczenie. Gdyby się okazało, że trzeba wprowadzić jakieś zmiany lub podjąć decyzje, tempo kontaktu może wpłynąć nawet na termin realizacji projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj