Święta są w wielu kulturach szczególnym czasem w roku. Od dziecka uczymy się, że powinny być obchodzone uroczyście, w odpowiedniej atmosferze. Współcześnie ta otoczka świąteczna może być przyczyną problemów w związku.

Święta, święta…

Mimo że jesteśmy zaabsorbowani pracą zawodową, opieką nad potomstwem, zarządzaniem gospodarstwem domowym, kontrolą rodzinnych finansów, to czujemy się zobowiązani zadbać również o organizację odpowiednich świąt. To jest duże dodatkowe obciążenie: planowanie, wybór dań, zakupy, wymyślanie i kupowanie prezentów, dekoracji, wybór choinki, sprzątanie i w końcu wyżywanie się kulinarne – to wszystko wymaga czasu, uwagi i energii, którymi nie dysponujemy w nadmiarze.

Rozmowa i wspólne planowanie lekarstwem na przetrwanie świątecznej gorączki

Można uniknąć większości problemów w związku, które pojawiają się w tym czasie, przez twórczą komunikację. Różnimy się gustem, nastawieniami, oczekiwaniami, wzorcami wyniesionymi z domu rodzinnego. Ale spokojne negocjowanie połączone z ustępstwami na rzecz partnera pomoże ustalić wszystko. Łatwiej wtedy wybrać świąteczne menu, ustalić kwoty na prezenty, wybrać dekoracje. Temperatura emocji może skutecznie opaść, jeżeli wyniki wspólnie podjętych decyzji będą zapisane i ustalenia konsekwentnie realizowane. Oczywiście, takie rozwiązanie wymaga pewnej dozy otwartości i elastyczności, ale to doświadczenie stanie się częścią wzajemnego poznawania potrzeb i zapobiegania problemom w związku.

Partnerstwo to zwycięstwo nad świąteczną gorączką

Najlepiej jest pracować razem nad zbudowaniem atmosfery i materialnej otoczki świątecznej i dzielić się obowiązkami, które przecież sami wybieramy. U niej, zwykle przyjmującej na siebie zbyt dużo, wywoła to poczucie znacznej ulgi; u niego – poczucie sprawczości i świadomość, że jest współautorem i współwykonawcą projektu, który oboje postrzegają jako ważny dla rodziny, szczególnie gdy w domu są jeszcze niedorosłe dzieci. Pomoże to w zmniejszeniu problemów w związku i powstrzyma powstanie kryzysu świątecznego. Zaangażowanie dzieci w przygotowania w wymiarze odpowiednim do ich wieku i predyspozycji będzie podejściem pedagogicznym i doda przestrzeni rodzicom.

Pewną przeszkodą w partnerskiej metodzie zorganizowania świąt może być patriarchalny charakter rodziny. Dla takiego modelu jest również rozwiązanie. Jeżeli kobieta pozwoli mężczyźnie na czynności, które nie godzą w jego godność, jeżeli zachęci go do wykonania wybranych przez niego samego czynności, to nie będzie niepotrzebnych konfliktów. Takie rozwiązanie może również obniżyć poziom napięcia świątecznego w emocjach. Będzie to skutkowało zmniejszeniem problemów i poprawi atmosferę w rodzinie w czasie świąt.

Rozsądny relaks kluczem do zmniejszenia problemów w związku

Dobrze jest zadbać o relaks i odpowiedni czas na sen. Sprzątanie i praca w kuchni nie powinny zmuszać do aktywności w godzinach nocnych, bo przecież przygotowujemy święta wtedy, kiedy chodzimy do pracy. Dlatego trzeba dzielić czas i energię tak, aby dobrze funkcjonować zawodowo i wkroczyć w święta z radością i poczuciem szczęścia. To wtedy jest czas na spędzenie kilku dni z rodziną, na poświęcenie uwagi wzajemnym relacjom, które często są zaniedbane z powodu obowiązków zawodowych i organizacyjnych.

Zagaje – sposób na święta we dwoje

Jest też alternatywa spędzenia świąt: we dwoje, bez świątecznej gorączki, bez ryzyka powstania problemów w związku spowodowanych przygotowaniami i organizacją. Stwarza ją pobyt w Zagajach położonych w sercu pięknych Kaszub. Tu zyskasz wolność od wszystkich przedświątecznych ustaleń i zabiegów. W Zagajach można spędzić czas razem, na rozmowach albo wspólnym milczeniu. Tu stół będzie zastawiony aromatycznymi świątecznymi potrawami przygotowanymi specjalnie dla gości. W Gościńcu Zagaje atmosfera sprzyja podtrzymywaniu i odnawianiu dobrych relacji w związku, również dzięki nieskażonej naturze. Las, jezioro, rozległe łąki zachęcają do spacerów we dwoje. Zapraszamy! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj