Na polskich drogach często napotykamy słupki do znaków drogowych, czyli innymi słowy – słupki drogowe z możliwością montowania znaków na ich szczycie. Tego rodzaju produkty pełnią różnorodne funkcje. Jest to zależne od miejsca ich ustawienia oraz samego znaku wieńczącego słupek. W artykule opiszemy funkcje, jakie pełnią słupki do znaków drogowych.

Jakie są cechy słupków do znaków drogowych?

W kodeksie drogowym słupki do znaków drogowych występują pod symbolami U-5 oraz U-5B. Mają kształt walca lekko rozchodzącego się w górnej części lub stożka. Najpowszechniejszy model słupków do znaków drogowych jest żółto-pomarańczowy i wyposażony w odblaskowe pasy. Jest widoczny na drodze także po zmroku oraz przy złej pogodzie, np.: we mgle czy w deszczu. Tak wymalowane słupki do znaków drogowych zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom ruchu drogowego.

Słupki do znaków drogowych wykonuje się z polietylenu zapewniającego trwałość i odporność na zniszczenia, w tym – na destrukcyjne działanie warunków pogodowych.

Gdzie umieszcza się znaki na słupkach do znaków drogowych?

Na słupkach drogowych o symbolach U-5 i U-5B znak montuje się na samym szczycie. Najczęściej są to znaki zakazu lub nakazu: C-9, czyli nakaz jazdy z prawej strony znaku, oraz C-10 – z lewej. Montuje się też znak B-1, oznaczający nakaz ruchu w obu kierunkach, lub B-2, czyli zakaz wjazdu. Te słupki montuje się do podłoża na stałe, tzn. nie przemieszcza się ich, zatem nie są mobilne, nazywa się je blokującymi lub przeszkodowymi. Używa się do tego specjalnych śrub montażowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o słupkach do znaków drogowych? Mają certyfikaty, zatem przygotowując się do ich kupna, należy sprawdzić tak zwaną Krajową Deklarację Zgodności. Dokument jest konieczny, aby dopuścić słupki do znaków drogowych do użytku na terenie Polski, jest jednocześnie gwarancją bezpieczeństwa i dobrej jakości.

Jakie funkcje pełnią słupki do znaków drogowych

Znając podstawowe cechy słupków do znaków drogowych, warto przyjrzeć się ich funkcjom. Podstawową jest oczywiście bycie podporą dla znaku. Dzięki czemu możliwe jest informowanie o organizacji ruchu, o zasadach poruszania się na drodze ect. Ta funkcja zapewnia bezpieczeństwo na drodze, ale i w jej bezpośrednim sąsiedztwie, tj. na przykład na przyległych do drogi chodnikach.

Inną funkcją słupków do znaków drogowych jest ograniczenie możliwości przejazdu. Oznacza się nimi na jezdni przeszkody, w tym: bariery rozdzielające pasy, azyle dla pieszych lub wysepki z krawężnikami. Słupki drogowe do znaków umieszcza się też na drogach dwukierunkowych –stawia się je na obu końcach wysepek. Jak widzimy, słupki do znaków drogowych służą do oznaczania przeszkód na drodze oraz samej jej infrastruktury.

Opisane wyroby mają szerokie zastosowanie, jednak ich podstawową funkcją jest informowanie – po umieszczeniu odpowiedniego znaku na szczycie słupka – o organizacji i zasadach ruchu na wyznaczonym odcinku jezdni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj