Prowadząc własną firmę często musimy pamiętać o przestrzegani przepisów związanych z ochroną środowiska. Wymagania wobec przedsiębiorców często się zmieniają i nie zawsze mamy czas za nimi nadążać. Nie zawsze też mamy odpowiednią wiedzę na ten temat. Warto wtedy skorzystać z usług konsultingu środowiskowego. Co warto o nim wiedzieć?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • w czym może pomóc firma zajmująca się konsultingiem środowiskowym
  • co to jest sprawozdanie środowiskowe
  • kiedy i dlaczego trzeba się rejestrować do bazy BDO

Usługa doradztwa środowiskowego dla firm to stosunkowo nowa oferta dla przedsiębiorców. Jednak jej znaczenie będzie rosło, dlatego warto już teraz sprawdzić, czy będzie ona dla nas przydatna.

Doradztwo środowiskowe dla firm – na czym polega?

Profesjonalne doradztwo środowiskowe dla przedsiębiorstw jest przeznaczone dla firm realizujących obowiązki wynikające z prawa ochrony środowiska. Konsulting środowiskowy obejmuje między innymi kompleksową pomoc w zakresie przygotowywania wymaganej ustawami sprawozdawczości, wsparcia przy kontrolach, pośrednictwa w kontaktach z instytucjami administracyjnymi, zarządzania rejestrem BDO, bieżącego wsparcia przez specjalistów w zakresie doradztwa środowiskowego, pomocy przy klasyfikacji i ewidencji odpadów i opakowań. Korzystając z usług takiej firmy mamy gwarancję prawidłowego i terminowego rozliczenia się z obowiązków oraz bieżącego informowania o zmianach w przepisach prawnych z zakresu ochrony środowiska (więcej na ten temat dowiemy się np. na stronie https://projectzerowaste.pl/doradztwo-srodowiskowe/.

baner pzw

Co to jest sprawozdanie środowiskowe?

Sprawozdania z ochrony środowiska to wymagane prawnie dokumenty składane do odpowiednich instytucji. Zawierają informacje dotyczące wpływu działalności firmy na stan środowiska naturalnego. Firmy raportują w nich działania podejmowane w zakresie troski o środowisko, kształtowania świadomości ekologicznej, monitorowania emisji, zarządzania odpadami, jak również innych aspektów związanych z inwestowaniem w zrównoważony rozwój i ochronę planety.

W ramach doradztwa środowiskowego otrzymamy profesjonalną pomoc między innymi w zakresie sprawozdań o odpadach, w zakresie opakowań, opłaty za korzystanie ze środowiska, raportu do KOBIZE, sprawozdanie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym,  o bateriach i akumulatorach, deklaracje o źródłach ogrzewania budynków do centralnej bazy emisyjności budynków (CEEB).

Więcej na ten temat dowiemy się między innymi na: https://projectzerowaste.pl/sprawozdania-z-ochrony-srodowiska/.

Na czym polega rejestracja do bazy BDO?

Rejestr BDO to element Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Jego celem jest gromadzenie informacji o odpadach i podmiotach, które wprowadzają na rynek produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami. Rejestracja jest obowiązkowa dla podmiotów wskazanych w art. 50 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. W przypadku rejestracji nie ma znaczenia wielkość firmy, tylko charakter i zakres prowadzonej działalności. Sama rejestracja do bazy powinna nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem działalności objętej obowiązkiem dokonania wpisu. Więcej o rejestracji dowiemy się np. na: https://projectzerowaste.pl/rejestracja-do-bazy-bdo/.

Jak widać, usługa konsultingu środowiskowego może być pomocna wielu przedsiębiorcom. Dlatego nawet jeśli nie mamy takiego obowiązku, warto dokładnie zapoznać się z usługami oferowanymi przez firmy takie jak Project Zero Waste. Pomogą nam one rzetelnie informować o wpływie naszego przedsiębiorstwa na środowisko i oszczędzą nam wiele czasu i potencjalnych problemów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj