Właściciele firm świadczących usługi remontowo-budowlane w Niemczech podlegają pod specjalny podatek budowlany zwany Bauabzugsteuer, który potrącany jest z wynagrodzenia zleceniobiorcy. Przedsiębiorcy z branży mają jednak możliwość ubiegania się o zwolnienie z tej opłaty, wnioskując do niemieckiego urzędu o Freistellungsbescheinigung, czyli specjalne zaświadczenie chroniące przed potrąceniami. Sprawdź, komu i na jakich zasadach przysługuje prawo do skorzystania z Freistellung.

Jak działa Freistellungsbescheinigung?

Na terenie całych Niemiec obowiązuje ustawa o podatku dochodowym, na mocy której usługi budowlane (definiowane jako każda praca dotycząca wznoszenia, utrzymania, konserwacji, przebudowy lub likwidacji budynku) świadczone przez przedsiębiorców objęte są specjalnym podatkiem Bauabzugsteuer. W praktyce polega on na tym, że zleceniodawca usługi budowlanej potrąca 15% od kwoty każdej faktury wystawionej przez wykonawcę, którą następnie przekazuje do Finanzamtu, czyli niemieckiego odpowiednika urzędu skarbowego. W rezultacie wykonawca otrzymuje na swoje konto tylko 85% kwoty należnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorcy mogą jednak uniknąć potrącenia z tytułu niemieckiego podatku budowlanego, jeśli wystąpią do Finanzamtu z wnioskiem o Freistellungsbescheinigung. Jak bowiem wspomniano, zaświadczenie to pozwala wykonawcom otrzymać całość wynagrodzenia widniejącego na fakturze, bez potrąceń finansowych wynikających z niemieckiego podatku Bauabzugsteuer. Warto pamiętać przy tym, że jest on naliczany tylko w sytuacji, gdy wartość wykonanych prac remontowo-budowlanych wyniesie w danym roku kalendarzowym więcej niż 5000 euro.

Jak wygląda proces wnioskowania o Freistellungsbescheinigung? Zasady i warunki

Aby skutecznie ubiegać się o Freistellungsbescheinigung, należy w pierwszym kroku posiadać niemiecki numer identyfikacji podatkowej, czyli Steuernummer. W celu jego uzyskania wymagana jest uprzednia rejestracja w niemieckim urzędzie. Następnie w obowiązku właściciela firmy budowlanej jest przedłożenie specjalnego wniosku w jednym z czterech urzędów skarbowych w Niemczech – wybór konkretnej placówki przydzielany jest według porządku alfabetycznego, od pierwszej litery nazwiska przedsiębiorcy.

Wniosek musi posiadać ponadto wymaganą dokumentację. Firmy świadczące usługi remontowo-budowlane, które zostały zarejestrowane w Polsce, muszą przedłożyć dodatkowo wpis do ewidencji oraz certyfikat rezydencji wydany przez polski urząd skarbowy. Z kolei właściciele niemieckiej Gewerbe nie mogą zapomnieć o dołączeniu w załączniku do wniosku zameldowania prowadzonej działalności.

Co zrobić w sytuacji, gdy podatek budowlany w Niemczech został już potrącony?

Warto pamiętać, że nawet w sytuacji, gdy niemiecki urząd zdążył już potrącić podatek budowlany Bauabzugsteuer, właściciel firmy nadal ma szansę ubiegać się o jego odzyskanie. W takim przypadku należy złożyć do urzędu odpowiedni wniosek wraz z protokołami poświadczającymi to, że podatek od usług budowlanych rzeczywiście został już uiszczony przez zleceniodawcę. Właściciele firm budowlanych w Niemczech muszą jednak mieć na uwadze, że proces wyjaśniania takiej sytuacji bywa zazwyczaj dość żmudny i czasochłonny, dlatego warto dopilnować kwestii zwolnienia z podatku odpowiednio wcześnie, nie narażając się na straty finansowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj