Restrukturyzacja polega na wymianie charakteru produkcji przez eliminację standardowych branż przemysłu i na zmienianiu ich przemysłami innowacyjnymi oraz rozbudowie starszych ciągów technicznych (zmiana maszyn, konstrukcji produkcji itp.). Mechanizm ów wiąże się też z przekształceniem robotników (kursy, zmiana zawodu), zwolnieniami (wykorzystuje się jeszcze więcej maszyn do produkcji) oraz zagranicą starych pracowników z obszarze w szukaniu pracy gdzie indziej. Na czym polega restrukturyzacja przemysłu?

Restrukturyzacja – definicja

Restrukturyzacją określa się intensywną zmianę struktury ekonomicznej kraju czy przedsiębiorstwa mającą podnieść ich skuteczność czy użyteczność. Popularnie jest ona identyczna z transformacją. Działania restrukturyzacyjne są głównie spowodowane sytuacją kryzysową. Ich zamiarem jest rozbudowa sposobu zarządzania czy struktury zatrudnienia mająca udogodnić lub dostosować produkcję oraz dopasować działalność przedsiębiorstwa do warunków środowiska.

Restrukturyzacja przemysłu

Restrukturyzacja przemysłu to zmiana stylu produkcji w danych zakładach produkcyjnych. Mechanizm ów polega na eliminacji standardowych branż sektora, takich jak górnictwo, hutnictwo, sektor włókienniczy oraz zmienianiu ich innowacyjnymi przemysłami. Jednocześnie z tymże jest modernizacja maszyn, konstrukcji i z przekształceniem pracowników czy ich zwolnieniami. Restrukturyzacja objęła szczególnie owe branże przemysłu, jakie z czasem były jeszcze bardziej kosztowne w utrzymaniu oraz w mechanizmie produkcji oraz konkurencyjne ceny na rynkach zbytu – była potrzeba zmniejszenia wartości wyrobów, zatem w związku z tymże również wydatków produkcji.

Restrukturyzacja ma zwiększyć skuteczność przedsiębiorstwa. Głównym celem restrukturyzacji jest osiągniecie pierwszoplanowej pozycji w konkretnej branży produktów oraz usług w skali kraju oraz za granicą. Brak restrukturyzacji wywołuje zacofanie przedsiębiorstwa, natomiast w konsekwencji jego upadłość.. Hutnictwo przeżywa poważny kryzys wywołany kryzysem popytu na jego tradycyjne produkty.

Restrukturyzacja przemysłu w praktyce

Działania restrukturyzujące przemysł na wielką skalę pojawiać się mogą w rezultacie np. dużych zmian politycznych. W Polsce po 1989 zakwalifikować można do nich np. podniesienie wykorzystania innowacyjnych maszyn oraz technik, większe inwestycje zagraniczne i komercjalizacja przemysłu.
Należałoby zaznaczyć, ze restrukturyzacja przemysłu dotyczyć może nie jedynie maszyn czy konstrukcji produkcji jednak też przekwalifikowaniem robotników. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj