Opłacanie podatków nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Musimy w końcu podzielić się z państwem dużymi środkami. Zrozumienie procesu funkcjonowania systemu podatkowego zapewnia natomiast osiągnięcie konkretnych korzyści. Progi podatkowe są z pewnością jednym spośród elementów, jaki powoduje największe niepewności obywateli. Wielokrotnie nie rozumiemy reguł ich działania czy w nieodpowiedni sposób interpretujemy dość poszerzone przepisy. Ma to natomiast ważne znaczenie, jeżeli zbliżamy się do – niezwykle drogiego – przejścia pierwszego progu podatkowego. Więc, czym naprawdę są progi podatkowe i co koniecznie trzeba o nich wiedzieć?
Progi podatkowe – czym są?
Dokładnie mówiąc są to stopy procentowe podatku dochodowego od osób fizycznych. W Polsce określane są odgórnie oraz działają w rozliczeniach podatku dochodowego za konkretny rok. Teraz, tak jak od lat, mamy dwa progi podatkowe, natomiast mianowicie pierwszy próg podatkowy – 17% do stawki 85 528 z i drugi próg podatkowy – 32% ponad stawki 85 528 zł To, w jakim progu podatkowym odnajdzie się obywatel, zależy od wielkości jego dochodów w określonym roku. Od tego zależna jest też kwota wolna od podatku, natomiast również możliwy zwrot przyznany w efekcie nadpłaty fiskalnej. Należałoby pamiętać, iż pobieranie zaliczek na podatek dochodowy z myślą o drugim progu podatkowym może być jednym spośród powodów uzyskania zwrotu podatku w sytuacji, gdy natomiast zyski konkretnej osoby nie przeszły pierwszego progu fiskalnego.
Przekroczenie progu – ulga oraz wydatki przychodu
Przejście pierwszego progu podatkowego wywołuje brak opcji odliczenia ulgi podatkowej, zatem płatnik nie pomniejszy zaliczki o 43,76 zł (od dochodu objętego podatkiem 32%). Odmiennie jest w wypadku pracowniczych kosztów uzyskania przychodów – owe przypadają zawsze, bez względu na to, czy pracownik przeszedł pierwszy próg podatkowy, lub także nie. W praktyce zmiana taka może wykazać się bardziej atrakcyjna dla pracowników, gdyż szybciej dadzą większy podatek, co z kolei zmniejsza dopłaty podczas rozliczenia jednorocznego.
Zaliczka na podatek dochodowy za pracowników a przekroczenie progu w trakcie miesiąca
Od 2020 roku zmienił się sposób obliczania zaliczki na poczet podatku dochodowego w czasie przejścia pierwszego progu podatkowego w trakcie miesiąca poprzez pracownika. Przed zmianą przepisów inwestor odpowiedzialny był określić zaliczkę wedle 32-procentowej kwoty od miesiąca występującego po miesiącu, w jakim podatnik przeszedł pierwszy próg podatkowy.