Inwestor może sam zdecydować, w jaki sposób będzie opodatkowana jego działalność. Do doboru ma: opodatkowanie wedle reguł ogólnych, ryczałt ewidencjonowany, deklarację skarbową oraz podatek liniowy. Podatek liniowy jest sposobem płacenia podatku, jaki zakłada, iż wielkość należnej opłaty jest odpowiednia do wysokości podstawy opodatkowania. Stosuje się go do obliczania podstawy podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Jego wartością rozpoznawalną jest stała stawka opodatkowania, jaka teraz stanowi 19%.
Podatek liniowy – co to jest?
Podatek liniowy jest to metoda opodatkowania przychodu. Jeśli ją dobierzemy, własny zysk będzie opodatkowany określoną opłatą 19%. Należy przy tymże pamiętać, iż opłata owa będzie taka sama niezależnie od tego czy zysk jest duży lub mały. Formę opodatkowania podatkiem liniowym może wykorzystywać inwestor, jaki osobiście zarządza własną działalność, natomiast również wspólnicy w firmach niebędących osobą prawną.
Jak określić dochód, aby móc go opodatkować podatkiem liniowym?
Zarówno przy formie opodatkowania na zasadach ogólnych wedle skali podatkowej, jak również wedle podatku liniowego, zysk liczony jest w ów sam sposób. Inwestor, jaki decyduje się na podatek liniowy, jest przymuszony do rejestrowania własnych dochodów z działalności i kosztów uzyskania przychodu za pomocą Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR).
Podatek liniowy – wady oraz zalety
Podatek liniowy oraz zgłoszenie do niego, natomiast potem rozliczenie na PIT-36L, ma zarówno własnych fanów jak również krytyków. By zweryfikować czy dla konkretnego inwestora podatek liniowy będzie dobry, należy skoncentrować się na ocenie jego finansów – natomiast konkretnie wielkości przychodów i zarobków oraz realnej opcji przejścia w większy – kolejny próg skarbowy, w wypadku rozliczenia na zasadach skali. Nie da się natomiast określić tego jednoznacznie, gdyż głównie jest potrzeba działania na danych oczekiwanych (przyszłych).
Podatek liniowy ma dobre i złe strony. Zastanawiając się nad ową metodą opodatkowania, należy wziąć to pod uwagę oraz przemyśleć, czy naprawdę w wypadku danego obywatela jest więcej korzyści, lub także może panują wady. Wielką wartością podatku liniowego jest to, iż bez względu na wielkość dochodu podatnik liczy się jedną stawką podatkową 19%. Do atutów należy również zakwalifikować fakt, iż podatek liniowy pozwoli odjąć od dochodu koszty jego osiągnięcia. Podczas doboru opodatkowania dochodu metodą liniową należy uwzględnić wszelkie elementy takie jak przewidywany zysk i wszystkie ulgi oraz preferencje fiskalne, jakie mogą przypadać.
ja jestem na liniówce bo dla mojej działalności lepiej się opłacał